Séta a szabadban – ha esik, ha fúj?
Egyre hűvösebbek a nappalok, de nem szeretnél lemondani a rendszeres sétáról a szabadban gyermekeddel? Nem is kell! Megfelelő öltözet mellett nyugodtan élvezhetitek a szabad levegő kedvező hatásait. Nézzük, hogy mire kell figyelned!
Az első séta időpontja
Az őszi és a téli születésű kicsik később kezdik a levegőzést a szabadban, mint a tavaszi-nyári babák. Míg a melegebb időben akár már kéthetes kortól is kint lehetünk velük, addig a hidegebb évszakokban tanácsos 4-6 hetes korig várni ezzel. A szervezetüknek időre van szüksége ahhoz, hogy megszokja a hőmérséklet változását, éppen ezért javasolt először a lakásban nyitott ablak mellett (de nem huzatban), alaposan felöltöztetve levegőztetni a babát. Először csak 10 percig, majd fokozatosan növelve az időt kiköltözhet megfelelő öltözékben az erkélyre vagy a kertbe, míg végül sétára indulunk.
Séta a szabadban – mikor igen és mikor nem?
A szabadban töltött idő, a friss levegő kedvezően hat a kicsi fejlődésére és nem mellékesen rendszerint nagyon jókat is alszanak ilyenkor a babakocsiban ringatózva. Nekünk is jól esik a lakásból kiszabadulni, mozogni, kisgyerekes anyukákkal tapasztalatokat cserélni. Habár olykor macerásnak tűnhet a szükséges felszerelés összekészítése és a kicsi öltöztetése – főleg hideg időben – ne hagyjuk ki a sétát, ha az idő engedi, éljünk ezzel a lehetőséggel!
- Ha előfordulhat, hogy útközben csepereg, készüljünk esővédővel! Nyilván zuhogó esőben nem indulunk el, de ha épp csak borult az idő, azért ne napoljuk el a sétát!
- Az ajánlások szerint -5oC alatt ne vigyük a szabadba a babát, ám ez függ attól is, hogy mennyi időt töltünk kint. Megfelelő meleg öltözetben például, ha halaszthatatlan elintéznivalónk van akkor induljuk el, törekedve arra, hogy a kicsi minél kevesebb időt töltsön a nagy hidegben.
- Szeles napokon mi sem szívesen hagyjuk el a házat, így ezt a picivel sem kell erőltetni. A gyerekek egyébként is reagálnak az időjárás változásaira frontok, szeles idő esetén nyűgösebbek lehetnek, így a sétát ez okból sem biztos, hogy ilyenkor erőltetni kell.
- A ködös, párás időben magasabb a levegőben a kórokozók száma, és ilyenkor amúgy sem kellemes a szabadban tartózkodni hosszasan.
- Ha a pici beteg, náthás vagy egyéb panasza van akkor nyilván nem a levegőztetés az elsődleges, illetve ilyen esetben kövessük a gyermekorvos tanácsát.
Így tartsuk melegen a babát
A napos, száraz, szélcsendes a legideálisabb idő ősszel és télen egy hosszabb sétára a picivel. (Azért természetesen borult időben is útnak indulhatunk, csak ügyeljünk az esővédelemre!) A hideg hónapokban arra kell figyelni, hogy a baba ne fázzon meg a babakocsiban. Mi ugyan sétálunk, mozgunk közben, de ő mozdulatlanul nézelődik vagy alszik, így hamarabb átfázik. Hogy ezt elkerüljük, fontos a réteges öltözködés és az évszaknak megfelelő bundazsák. Érdemes beszerezni egy őszi bundazsákot, amire, ha hűvösebb az idő teríthetünk egy vastagabb, puha takarót. Ahogy beköszönt a téli hideg időjárás, az őszi bundazsákot télire cseréljük. Érdemes olyat választani, amely hosszabb ideig kiszolgálja a kicsit, „a gyermekkel nő”, és megfelelő meleget biztosít számára egy hosszabb séta alatt is.
Amire még szükség lehet
Hűvös időben a babakocsit toló kéz is könnyen átfázhat. Akár kesztyű helyett vagy mellett, kiegészítő melegítőként is hasznos a kézmelegítő babakocsihoz, mely a bundazsákhoz hasonlóan, különböző vastagságban kapható.
Ha a kicsi útközben megszomjazik, praktikus lehet egy termosz táskát is beszerezni, mely időjárástól függően akár 3 órán át is melegen tartja a pici italát.