Mivel könnyíthetjük meg a bölcsődébe szoktatás kezdeti nehézségeit?
Közeleg a bölcsődei beiratkozás időszaka, néhány hónap múlva pedig jelentősen megváltoznak a mindennapjaitok. Nem csoda, ha vegyes érzésekkel, aggodalommal és egyúttal izgalommal várod az előttetek álló időszakot. Blog bejegyzésünkben a bölcsődekezdéshez gyűjtöttünk hasznos tanácsokat, tippeket, amelyek segíthetnek gördülékenyebbé tenni az első heteket.
Tanuljuk meg másra bízni!
A bölcsődei beilleszkedés, az új környezet elfogadását is megkönnyítjük, ha addig is szerveztek olyan alkalmakat, amikor felnőttekkel és gyerekekkel találkoztok. Ha eddig nem került rá sor, az elkövetkező időszakban mindenképp érdemes megpróbálni a gyerkőcöt ismerős rokonokra, barátokra bízni. Hasznos egy-egy délutánra, napra, majd éjszakára is elengedni, hagyjuk, hogy több időt töltsön más környezetben, más ágyban is aludjon. Erre valójában mindkettőtöknek szüksége van. Neked is jót tesz, ha megbarátkozol az érzéssel, hogy más felnőtt vigyáz a gyermekedre, és neki is hasznos, ha megtanulja elfogadni más felnőtt jelenlétét.
Járjunk gyerektársaságba!
Jó, ha gyerektársaságban is tudtok alkalmanként időt tölteni együtt, így egy pici ízelítőt kaphattok a bölcsis légkörből, ahol több gyermekkel együtt fogja tölteni az idejét. Mesélj neki arról, hogy ehhez hasonló hely lesz a bölcsőde is, mondd el, hogy kint és bent is sok játék vár ott rá. Bölcsi kezdésig elsétálhattok néha a bölcsőde épületéhez, benézhettek a kertbe, így picit ismerősebb lesz a hely, mire sor kerül a beszoktatásra.
Sok türelemre lesz szükség
Akármilyen gondosan is próbálod felkészíteni gyermeked a bölcsődekezdésre, számolnod kell azzal, hogy a beszoktatás traumát jelenthet számára, hiszen el kell szakadnia a szülőtől és egy addig idegen felnőtthöz, környezethez kell alkalmazkodnia. Van, aki könnyebben és van, aki nehezebben veszi az akadályokat, ez természetes, neked pedig szülőként ebben az időszakban nagy türelemre lesz szükséged.
Fontos, hogy a gyermek ne érezze rajtad, hogy szomorúak vagy, ne sírj, amikor ott kell hagynod a bölcsődében, mert ezzel a bizonytalanság érzését növeled benne. Semmiképp se riogasd a bölcsődével, ne mondd neki például, hogy ott hagyod, ha nem viselkedik jól. Készülj fel rá, hogy a bölcsődében töltött nap után a kicsi otthon jobban fog ragaszkodni hozzád, jobban igényli majd a közelséged. Ez nehéz lesz az első időszakban, hiszen fáradtabb lehetsz a munkahelyi feladatok, az új napirend miatt és délután az otthoni teendők is várnak rád. Amennyire lehet próbáld az első időszakban a gyermek érdekeit nézni, legyél többet vele és elnéző magaddal és az otthoni feladatokkal kapcsolatban.
Erre figyelj a beszoktatás során
Használd ki jól a beszoktatás idejét! Amíg a bölcsődében tartózkodsz gyermekeddel együtt, a kisgyermeknevelőnek van lehetősége megfigyelni a szokásaitokat, így a távollétedben könnyebben meg tudja nyugtatni, zökkenőmentesebben át tudja venni a kicsi gondozását. Tartsd szem előtt, hogy a beszoktatás fokozatos, vagyis egyre kevesebb időt lehetsz bent a bölcsődében, így használd ezt az időt arra, hogy minél több információt átadj vele kapcsolatban a kisgyermeknevelőnek. Fontos, hogy a pici lássa és érezze rajtad, hogy megbízol a kisgyermeknevelőben, te is jól érzed magad a bölcsődében, a többi gyerekkel is játszol, ismerkedsz. Néhány nap múlva egyre hosszabb időt tölt majd a bölcsődében egyedül is, ekkor és a későbbiekben is fontos, hogy jelezd neki egyértelműen, mikor térsz vissza hozzá. Ezeket az időpontokat valamilyen eseményhez kötsd, például ebéd után, vagy amikor kimennek az udvarra. A biztonságérzetét ezen felül növeli a kedvenc játék, alvóka vagy a cumi társasága, ezeket a kisgyermeknevelővel egyeztetve vigyétek be a bölcsődébe.
Ágyneműk, lepedők, egy klassz hátizsák vagy bölcsis jel a ruhákra? Itt mindent megtalálsz, amire szükségetek lehet! >>> Bölcsibe-oviba