Kreatív játékok másfél éveseknek
Ősszel és télen több időt töltünk a lakásban, ilyenkor gyakrabban kézműveskedünk, az évszakhoz vagy ünnepekhez kapcsolódó lakásdekorációt készítünk. Fejtörést okozhat, hogy a kisebbeket milyen foglalkozásokba vonhatjuk be. Kreatív játékok másfél éveseknek blog bejegyzésünkben most ehhez adunk tippeket.
Ezt tudják a másfél éves gyerekek
18 hónapos korban a gyerekek többségére jellemző, hogy önállóan járnak, futnak, lépcsőn a korlátba kapaszkodva felmennek. Székre felmásznak, kismotort hajtanak, már a labdát is képesek elrúgni. A mozgásfejlődés mellett a beszédük szempontjából is látványos időszak ez, szókapcsolatokat, tőmondatokat használnak, kétéves korukra 50 szavas szókinccsel rendelkeznek. Megjelennek az egyszerűbb szerepjátékok: plüss állatot vagy babát etetnek. A kézügyességük is fejlődik, élvezettel rakosgatnak építőkockákat egymásra, többnyire kétéves korukig a ceruzát, zsírkrétát marokra fogva firkálni kezdenek.
Kreatív játékok másfél éveseknek – ezzel a hárommal érdemes kezdeni
A tevékenységek megválasztása során vegyük figyelembe, hogy a másfél éves gyerekek csak rövid ideig képesek egy dologra figyelni. Ez az idő az életkor előrehaladtával nő, de még 3-4 éves korban is csak 5-10 perc körülire tehető, habár ez függ az adott tevékenységtől és attól is, hogy közben van-e lehetősége mozgásra.
A kreatív játékok másfél éveseknek tehát célszerű, ha az életkorhoz igazodnak:
- nem igényelnek pontos ceruzafogást, sem nagy pontosságot, vagyis nem gond, ha „túlszaladunk a vonalon”,
- célszerű minél nagyobb felületet biztosítani az alkotáshoz, remek választás a földön elhelyezett csomagolópapír, papírdoboz egy lapja is,
- jó, ha a kreatív játékok „bírják a strapát”, a kis kezek szorítását,
- fontos, hogy jó minőségű anyagokat használjunk, amelyek a kicsik érzékeny bőrét nem irritálják,
- praktikus, ha ezen felül mosható, a ruhából könnyen eltávolítható anyagokkal dolgozunk.
Marokkréta
Az apró kezekbe illeszkedő marokkréta lehet az első kreatív játék, amivel a gyerkőcöt megismertetjük az alkotás örömével. Formakialakítása ideális a másfél éves korosztály számára, nem törik el, ha a kicsi erősebben megszorítja, vagy rányomja a papírra. Élénk színeket hagy maga után, tehát látványos első alkotások készülhetnek vele.
Ujjfesték
A legegyszerűbb, ha eszköz nélkül, csak a kezükkel festhetnek a gyerekek. A különböző színeket egy palettára is nyomhatjuk, ebbe márthatják az ujjukat és rajzolhatnak, vonalakat húzhatnak vagy pöttyöket nyomdázhatnak. A másfél-kétéves kortól használható ujjfesték felhasználásával remek ajándékokat, emlékeket is készíthetünk, ha a gyerekek tenyerét – vagy akár lábnyomát - tetszőleges felületen megörökítjük.
Fessünk vízzel!
Az összes kreatív játék közül a legtisztábbat hagytuk a végére, hiszen itt mindössze esetleg némi vizet kell feltakarítanunk a kis művészek alkotásai után. A vízzel festő készletek nem véletlenül örvendenek nagy népszerűségnek. A készletben található kifestő füzet fehér papírlapjai víz hatására elevenednek meg, ekkor bújnak elő a különböző rajzok. A Djeco vízzel festő készleteiben egy tölthető víztartályos tollat is találtok, amivel aztán tényleg minimális pancsolással készülhetnek el a kis remekművek.
Tipp: kreatív alkotósarok a lakásban
Jó, ha van egy erre a célra kialakított kis asztal, amit a kreatív foglalkozásokra tartunk fenn. Ideális esetben könnyen takarítható, nincs alatta szőnyeg és nincs a falhoz tolva. Ha nem találunk helyet egy ilyen kis sarok kialakításához a lakásban, akkor a legjobb, ha hagyjuk a földön kibontakozni a gyereket. Egy nagyobb méretű, akár használt viaszosvászon terítő, vagy csomagolópapírokkal borított terület is tökéletesen megfelel az alkotáshoz. Sőt, a gyerekek rendszerint még inkább élvezik, mert nagyobb papíron tudnak alkotni, hatalmas a felület, nincsenek korlátok. Mi pedig a festés végeztével csak összeszedjük a terítőt vagy a papírokat.