Kifejezések, amiket jó, ha ismersz gyerekülés vásárlása előtt
R44, i-Size és ISOFIX. Ha elveszve érzed magad az autós gyermekülésekkel kapcsolatban, tarts velünk! Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány fontos információt, amelyek hasznosak lehetnek vásárlás előtt.
A gyerekülések típusai régen és ma
A gyerekülések 0. csoportjába a 6 hónapos korig vagy maximum 10kg-is használható gyerekülések tartoznak. Ez egy hátrafelé néző lapos hordozó – úgy néz ki, mint egy mózeskosár.
A 0+ csoportba tartozó gyereküléseket 1 éves korig lehet használni, legfeljebb 13 kg-ig.
Az 1. csoportban nagy változatosságot láthatunk. A 9 hónapostól akár 4 éves korig is használható gyerekülésekben már ülni tudó, 9-18 kg közötti gyerekek utazhatnak. Hevederrel és ütközésvédővel vannak felszerelve és a háttámlájuk lehet dönthető.
A 2.-3. csoport, 3-12 év és 15-25 kg közötti gyerekeknek készült autósülésekben nincsen saját biztonsági öv, az autó biztonsági övével kell – az ülés biztonságiöv-vezetőin keresztül - a gyerekeket becsatolni. Ezek az ülések lehetnek picit lejtősek vagy L-alakúak.
Az utolsó, 3. csoportban a legnagyobbaknak készült gyereküléseket találjuk. 6-12 éveseknek, 22-36kg közötti gyerekek számára készültek. A háttámla eltávolításával használhatjuk csak az ülésmagasító részt kartámasszal, 135 cm-nél magasabb gyerekeknek.
Miért van az egyik gyerekülésen csak magasság, a másikon súly jelölés is?
Azt, hogy egy esetleges ütközés során megfelelő védelmet nyújt-e egy gyerekülés, szimulációs tesztekkel vizsgálják. A szabványnak megfelelő gyereküléseket jelenleg két féle módon is jelölik: ECE R44/04 és az ECE R129. Utóbbi i-Size szabványként is ismert.
Az Európai Unióban jelenleg mindkét szabályozás érvényben van párhuzamosan, ami annyit jelent, hogy az R44 vagy az R129 számú ENSZ-EGB előírás követelményeinek megfelelő gyermekülésekkel is találkozhatsz a boltokban. Az R44/04 szabályozás kivezetése fokozatosan történik, a helyét teljes mértékben az i-Size szabvány fogja átvenni.
Az egyik lényeges különbség, hogy az új szabvány szerint nem a testsúly, hanem a testmagasság alapján történik a gyerekülések osztályozása, vagyis az új típusú gyerekülések esetében csak ezt a jelölést láthatod.
Az i-Size szabvány különbözik még a korábbi R44-től abban is, hogy itt a gyerekeknek legalább 15 hónapos korig menetiránynak háttal kell utazniuk. Az új típusú üléseket oldalirányú ütközések során is tesztelik, illetve csak ISOFIX rendszerben rögzíthetőek.
Mi az ISOFIX?
Az R44 szabványnak megfelelő gyereküléseket a hátsó ülés biztonsági öveivel is lehetett rögzíteni, az i-Size szabvány szerintieket már csak ISOFIX csatlakozókkal. Az ISOFIX rendszer lehetővé teszi, hogy a gyerekülést közvetlenül és stabilan – biztonsági öv nélkül - rögzíthessük az autó üléséhez. A gyerekülés alján találhatók ISOFIX csatlakozók illeszkednek az autóban lévő ISOFIX rögzítési pontokhoz, így tudjuk rögzíteni a gyerekülést. Fontos megjegyezni, hogy az ISOFIX rendszer nem minden autóban található meg. Vásárlás előtt ellenőrizzük, hogy az autóban rendelkezésre állnak-e az ISOFIX rögzítési pontok, és kompatibilisek-e az adott gyereküléssel. Ha az autóban nincs ISOFIX rendszer, akkor továbbra is használható a hagyományos biztonsági övvel történő bekötés módszere a gyerekülés rögzítésére.
Meddig van szükség gyerekülésre?
A KRESZ szerint a gyerekülés addig kötelező, amíg a gyermek el nem éri a 135 cm-es magasságot. Addig a tapasztalatok szerint minimum 2, de inkább 3 gyerekülésre van szükség, hogy pontosan lekövessük a gyerek növekedését. Fontos, hogy mindig a megfelelő méretet válasszuk, mert sem a túl kicsi, sem pedig a túl nagy gyermekülés nem nyújt megfelelő védelmet!
Nézz szét kínálatunkban, a több színben, típusban és méretben elérhető gyerekülések között!