Kicsi a kert? Kerti játékok 3 év alatti gyerekeknek
Végre itt a jó idő, több időt tölthetünk a szabadban! Mit tegyünk, ha kis területen szeretnénk változatos játékokra lehetőséget biztosítani? Hogyan válasszunk kerti játékokat 3 év alatti gyerekeknek?
Kis kert, praktikus megoldások
Ha jól be kell osztanunk a játékok helyét a kertben, akkor érdemes úgy választani, hogy minél több típusú játékra legyen lehetőségünk. A kis területen valószínűleg nem lesz lehetőségünk focimeccseket bonyolítani – vagy a meccs hamar véget ér, ha a labdánk a szomszédnál ér földet – és tollasozáshoz sem feltétlenül ideális. Van azonban jó néhány játék, ami kis helyen is remek szórakozás, kisebb gyerekekkel is.
Homokozó játék
A homokozó változatos játéklehetőségeket biztosít, hiszen épülhetnek itt alagutak, várak, vagy éppen sülhetnek a homoksütik, nyáron pedig kis tavakat, folyókat is kialakíthatnak benne a gyerekek. A homokozó játékok a kézügyességet és a logikus gondolkodást is remekül fejlesztik és szerepjátékhoz is ideálisak. Homokozót több méretben is beszerezhetünk, 3 év alatti gyerekekkel még az egészen kis helyet elfoglaló homokozó asztal is jó választás.
Hinta
A hinta olyan sokoldalú fejlesztő eszköz, hogy mindenképp érdemes helyet keresni neki a kertben. A hintázás többek közt a téri tájékozódás mellett az egyensúlyozást is fejleszti, feszültségoldó hatású, sőt, még az írás és az olvasás tanulásban is segít. Kisebbeknek fontos, hogy biztonságos, körben kapaszkodóval ellátott hintát szerezzünk be.
Csúszda
Az udvari játékok között nagy népszerűségnek örvend a gyerekek körében a csúszda. Attól függően, hogy mennyi hely áll rendelkezésünkre a kertben, választhatunk nagyobb csúszdás mászókát, vagy kisebb, önálló csúszdát is lépcsővel. A csúszda is egy sokoldalú fejlesztő eszköz. Használat közben fejlődik az egyensúlyérzék, koordináció és a térérzékelés. A csúszdára feljutni is remek edzés a gyerekeknek, a mászás támogatja az idegrendszer és az agyféltekék közötti kapcsolat fejlődését.
Labda
A labdázás már pár hónapos kortól kezdhető. Ilyenkor persze még a lakásban, a puha, csörgő labdákkal a kiságyban vagy a játszószőnyegen. A már ülni tudó gyerekekkel guríthatjuk a labdát, amikor pedig már járnak, elkezdik a lábbal rúgást is. Kisebb kertben szuperül lehet például a kapura rúgást gyakorolni, ebből akár versenyeket is rendezhetünk! Kis helyen is jó labdás játék még a célbadobás, akár labdával, akár babzsákkal is játszhatjuk.
Kis kertészek
Ha marad egy kis helyünk a kert egyik naposabb sarkában, akkor érdemes akár egy kis magaságyást is kialakítani konyhakertnek. A környezeti nevelésben remekül tudjuk használni ezt a kis területet, segíthetnek ültetni, gondozni, locsolni, a gyerekméretű kerti szerszámok segítségével, majd persze a termést is elfogyasztani.
Költözzünk a szabadba!
A kültéri játékok mellett, jó idő esetén érdemes az egyébként beltéri játékokat is a szabadba költöztetni. Ha a teraszon elfér egy kis játszóasztal, akkor a friss levegőn is festhetnek, gyurmázhatnak a gyerekek. Egy plédet leterítve a kertben pikniket rendezhetünk, vagy a hintaágyban mesét olvashatunk, képeskönyvet nézegethetünk.
Igazi örökmozgó? Szerezz be egy lábbal hajtható gyerekjárgányt cipővédővel, sisakkal és kiránduljatok egy nagyot!