Itt a nyár, itt az idő elhagyni a pelust?
A nyári melegben sok időt töltenek a gyerekek a szabadban, a kertben, lenge öltözetben. A jó időben akár meztelenül is szaladgálhatnak, így könnyebben észreveszik a testük jelzéseit, ráadásként ebben az évszakban kevesebb mosással is járnak a kisebb-nagyobb balesetek. Sok érv szól tehát amellett, hogy nyáron foglalkozzunk a szobatisztaság kérdésével, de vajon honnan tudhatjuk, hogy gyermekünk elég érett-e már erre a feladatra?
Megfelelő fejlettség kell a sikerhez
Szülőként szívesen szabadulnánk már a pelenkacsere nyűgétől, ami a dackorszakba lépő kicsikkel olykor valóban nem egyszerű művelet. Nem véletlenül kapcsoltuk össze a szobatisztaság kezdetét a dackorszakkal, ez a kettő ugyanis megközelítőleg egy időre tehető. A dackorszak kezdete gyerekfüggő, általánosságban 2-3 éves korban kezdődik, de akár hamarabb, másfél éves gyereknél is jelentkezhet.
Egyes gyerekeknél nagyjából erre az időszakra, 18 és 24 hónapos kora körül fejlődik ki a szobatisztaság eléréséhez szükséges képesség is, hogy képes szabályozni ezt a folyamatot, és a záróizmokat akaratlagosan tudja működtetni. Mások azonban lehet, hogy akár 3 éves korukig nem állnak még erre készen.
A rossz időzítéssel nő a frusztráció
A dackorszak az önálló akaratra, tudatra ébredés velejárója. A gyerekek ilyenkor egyre több mindent szeretnének egyedül csinálni, de életkorukból és fejlettségükből adódóan ez sok esetben nem sikerül, vagy tiltásokba ütköznek, az így keletkező frusztrációt pedig még nem tudják megfelelően kezelni. Ha tehát a gyermekünknél már a dackorszak jeleit látjuk, de a pelus elhagyásához szükséges fejlettséget még nem érte el, a túl korai biliztetéssel még tovább növeljük a frusztárcióját, a sikertelenség benne és bennünk is csak feszültséget kelt, végül az egész folyamat még inkább elhúzódhat.
Ezeket a kérdéseket válaszoljuk meg!
Mielőtt tehát a pelust alsóneműre cseréljük és beszerezzük az új bilit, vagy wc szűkítőt, az alábbi kérdéseket érdemes megválaszolnunk, hogy lássuk, valóban eljött-e mindennek az ideje.
- El tud menni egyedül a gyermek a wc-hez és leülni rá?
- Le tudja húzni a gyermek a nadrágját, és újra felhúzni?
- A gyermeknek akár két-három órán át is szárazon marad a pelusa?
- Megérti-e és követi-e gyermek az alapvető utasításokat?
- Tud-e megfelelően kommunikálni, felismeri és jelzi-e, ha wc-re kell mennie?
- Úgy tűnik, hogy érdekli a bili, wc-használat vagy a "nagy gyerekeknek" való fehérnemű viselése?
- Zavarja a pelenka, szívesen ráül a bilire vagy a szűkítőre?
Ha a legtöbb esetben igen a válasz, akkor érdemes lehet már ezen a nyáron megpróbálni. Ha többnyire nem a válasz, érdemes még várni – különösen, ha a gyermek komoly változás előtt áll, mint például költözés, vagy kistestvér érkezése.
Hogyan tudod támogatni gyermeked?
- Fontos, hogy ne siettessük és ne szidjuk le, ha előfordulnak balesetek. Az is teljesen természetes, ha visszakéri a pelust, vagy a pisilés megy, de a kakilás kezdetben még nem. Az éjszakai szobatisztaság elérése pedig akár 5-6 éves korig is elhúzódhat.
- Támogató, elfogadó családi környezetben általában könnyen válik szobatisztává a kicsi! Érdemes bíztatni és egyre több önállóságot biztosítani számára e téren is.
- Beszélgessünk róla a bilizésről, wc használatról gyereknyelven, például könyv segítségével!
- Érdemes bugyipelenkával kezdeni, amit az igazi fehérneműhöz hasonlóan tud használni, fel- és lehúzni.
- Szerezzünk be egy bilit, de az is elképzelhető, hogy a felnőttek vagy a nagyobb testvér példáját látva a kicsi szívesebben próbálkozik a wc-n. Ilyen esetre egy wc-szűkítőt és a lába megtámasztásához egy fellépőt is érdemes a mellékhelyiségben tartani.
- Legyünk türelmesek! A nappali szobatisztaság elérése akár több hétig is eltarthat.