Az első kreatív játékok
Zsírkréta, ujjfesték vagy gyurma? Milyen életkorban, melyik kreatív játékot válasszuk piciknek, mivel érdemes kezdeni a kézműveskedést? Blog bejegyzésünkben ehhez adunk tippeket.
Kreatív játékok a hétköznapokban
A babák első kézműves próbálkozásai már jóval azelőtt megtörténnek, hogy mi tudatosan készülnénk rá. Milyen mókás például az ebédre fogyasztott brokkoli főzeléket kézzel elkenni a tányéron vagy az asztalon! Micsoda műalkotások készülnek így, ugye? Hasonlóképpen megmutatkozik a kreativitás, ha sütés-főzés során tésztát nyújtunk, szaggatunk, formázunk az apróságokkal, de nagyon fantáziadús alkotások készülnek a lakás bármely pontján, egy titokban megszerzett kézkrém, testápoló vagy valamilyen sminkszer felhasználásával is. A gyerekek tehát a kezdetektől fogva keresik a lehetőséget a kreatív játékokra, nézzük, hogy mikor, milyen eszközt érdemes ehhez beszereznünk!
Apró kezekbe való színezők
A hagyományos ecset, amit felnőttként ismerünk inkább csak óvodáskortól javasolt. Az apró kezekbe a marokecset, vagy marokban fogható zsírkréta, esetleg a korosztályuknak készült vastag filctoll a jó választás. Ezzel könnyen boldogulnak, bátran színeznek az apróságok is. A szabadban a vastag aszfaltkrétát is ki lehet próbálni. A legkisebbeknek pedig a legegyszerűbb, ha az ujjaikat, tenyerüket használják a festéshez, ehhez ujjfesték néven keressünk megfelelő terméket. Arra figyeljünk, hogy minél nagyobb – legalább A3-as méretű, vagy még nagyobb csomagoló papírt - készítsünk elő az alkotáshoz!
Fessünk vízzel!
Akár a lakásban, akár a szabadban is használhatunk vizet a festéshez, ez a „legtisztább” módja, hogy valamilyen kreatív tevékenységgel foglaljuk le az apróságot. Vízzel festő vagy színező készlet néven több kreatív játékot is találhattok, ezek egy része 1,5 éves, illetve 3 éves kortól ajánlott. Előnyük, hogy az alkotáshoz nincs másra szükség, csak vízre, ezt kell felvinni valamilyen eszközzel a papírlapokra, amelyek a nedvesség hatására elszíneződnek, így láthatóvá válik, hogy milyen képet rejtenek. Vízzel festeni a szabadban is lehet, egy nagyméretű ecset és egy vízzel teli vödör segítségével a gyerekek rajzolhatnak például kerítésre, vagy a járdára. Nagyobbak vízipisztollyal, kézi permetezővel is készíthetnek alkotásokat.
Gyurmázzunk!
A kreatív játékok egyaránt jól fejlesztik a kézügyességet, a finommotorikát, aminek később az írás tanulás során is fontos szerepe lesz. A kézizmok erősítéséhez remek játékos eszköz a gyurma, ám ez inkább 3 évesnél idősebb gyerekek számára javasolt. Kisebbeknek készíthetünk só-liszt gyurmát, vagy főzött gyurmát. Ezekhez az interneten számtalan receptet találhatunk, és mivel a konyhában fellelhető alapanyagokból készülnek, amiatt sem kell aggódni, ha néhány falatot játék közben megkóstolnak a gyerekek.
Nyomdára fel!
A kisebbek is élvezettel nyomdáznak, ám a festéshez hasonlóan, ez esetben is ügyeljünk a nyomda méretére. Az apró nyomdákat, vagy nyomdavégű filceket inkább 3 év feletti gyerekek tudják használni. Kisebbek számára szivacsból vághatunk ki különböző figurákat, de használhatunk parafadugót is az alkotásokhoz, vagy a régi jól bevált krumplinyomdát.
Tépjünk, vágjunk, ragasszunk?
Az olló használatával érdemes megvárni az óvodáskort, de papírlapokat a kezükkel kisebbek is tépkedhetnek. Különböző színű papírdarabokból ezután például mozaikképek készülhetnek. Ragasztó stifttel próbálkozhatnak a gyerekek is, de akár be is kenhetjük előre a ragasztandó felületet, így nekik már csak a papírdarabokat kell elhelyezni.