A mese és a mesélés szerepe kisgyermekkorban
Születéstől kezdve fontos, hogy sokat beszéljünk a csecsemőhöz, hiszen hallás útján tanulja meg a szavakat. A meseolvasás, az énekek, mondókák mind segítenek a szókincset gazdagítani. Emellett a szülő-gyerek kapcsolatra is nagyon jó hatással van, ha naponta összebújunk egy közös meseolvasásra vagy könyv nézegetésre. Nézzük, hogy miket érdemes együtt lapozgatni, 3 év alatti csemetéddel!
A baba első könyvei
Beszélni hallás útján tanulnak meg a gyerekek. Az első kimondott szavak előtt már jóval korábban érti a hallott kifejezéseket. A hétköznapi beszélgetéseken túl ezért érdemes alkalmat keríteni a képeskönyvek lapozgatására is, és segítségükkel a szókincset gyarapítani, már csecsemőkortól kezdődően.
- A képeskönyvek sokat segítenek, hogy a hallott szavakat a gyermek össze tudja kapcsolni azok jelentésével. Csecsemőknek a textil babakönyveket ajánljuk, de érdekes újdonság a Babageometria sorozat is.
- Amikor a pici már magabiztosan ül, a könyveket akár a kádba is magunkkal vihetjük. Fürdés közben is lapozgatható például a Tengerész fürdőkönyv.
- A kemény lapozók közül érdemes azokat választani, ahol egy kép látható egy oldalon. A picik a hangutánzó szavakat is kedvelik, idővel már ők fognak majd felkiáltani elsőként, amikor például az állatos könyvet lapozgatva feltűnik az adott oldalon a miaú, a vau vagy a búúú.
Mondókák és lapozók
A kisgyermekkor idején, 1-3 éves kor között hatalmas fejlődésen mennek keresztül a csemeték. Ez a beszéd terén is megmutatkozik. Az első, csak a közvetlen környezetében élők által felismert szavak után a gyermek beszéde egyre tisztább lesz, 2- 2 és fél éves kora körül 50-70 szavas szókinccsel rendelkezik. 3 éves korára pedig, az óvodakezdés idejére fontos, hogy alapvető tárgyakat a környezetében meg tudjon nevezni, hogy megértse a körülötte lévőket, képes legyen megértetni magát az óvodában, el tudja mondani, hogy mit szeretne.
- A képes lapozók mellett válasszunk rövid történeteket tartalmazó mesekönyveket. A gazdag képekkel illusztrált lapokon egy-egy mondat segít a mesélésben, de emellett akárhányszor megállhatunk, a képekről beszélgetni, kérdésekre válaszolni.
- A mesekönyvek mellett a mondókák is kedveltek ebben az időszakban, a kedvenceiket idővel fejből is tudják majd a gyerekek.
A gyerekek fejlődési üteme különböző, de ha ismerik a meséket és naponta forgattuk a könyveket, akkor 2-3 éves koruk körül már képesek arra, hogy hosszabb-rövidebb meséket végig hallgassanak. El tudják képzelni és értik a karaktereket, a konfliktust és a megoldást. Jellemző, hogy van egy-egy kedvenc mese, amit naponta kérnek, idővel ők maguk is fejből előadják a történetet.
Így lesz meghitt kikapcsolódás a képeskönyvek nézegetése
- Ha igazi közös programot tervezünk mesekönyvekkel, akkor kapcsoljuk ki a tévét vagy a rádiót, állítsuk néma üzemmódba a telefont, és keressünk egy csendes helyet az olvasáshoz, hogy gyerkőc valóban a könyvre és a hangukra figyelhessen.
- Olvasás közben ideális, ha a gyermek úgy helyezkedik el, hogy közben a könyvet és az arcunkat is lássa és megfigyelhesse.
- Használjuk bátran a hangunkat, gesztusainkat és különböző arckifejezéseket, hogy bevonjuk a gyermeket, és így is segítsünk neki megérteni a szavak és képek jelentését.
- Teremtsünk kapcsolatot a képek és gyermeke élete között. Például: "Múlt héten láttunk egy tehenet, nem igaz?" vagy 'Neked is van ilyen tűzoltóautód, nem?'
- Lassan lapozzunk, hagyjunk elegendő időt a képek nézegetésére, és beszéljük meg a látottakat.
- Ha a gyerkőc szeretné, hagyjuk, hogy ő válassza ki a könyveket. Készüljünk fel arra, hogy lesz néhány kedvence, amiket majd újra és újra elolvasunk együtt.
Meseolvasáshoz, közös könyv lapozgatáshoz nézz szét kínálatunkban, válassz mesekönyveket!