Babajátékok 0-6 hónapos korig
Gyermeked látványos fejlődésen megy keresztül életének első fél évében. Blog bejegyzésünkben áttekintjük, hogy milyen játékokkal segítheted a mozgásfejlődését, melyek az ideális babajátékok 0-6 hónapos korig.
A baba mozgásfejlődése összetett folyamat, az egyes szakaszok egymásra épülnek. A fontosabb mérföldkövek: az átfordulás, kúszás, mászás, ülés, felállás és a járás. A következőkben elmondjuk, hogy ezek közül általában melyik következik be a kicsi fél éves koráig, milyen állomásokon megy keresztül az egyes nagyobb mérföldkövek elérésééig, és milyen babajátékokkal támogathatod 0-6 hónapos gyermeked fejlődését.
Minden baba egyéni ütemben fejlődik
Ahogyan a súly és hossz esetében, az alvási és evési szokások kapcsán, úgy a mozgásformák terén is megvan, hogy adott életkorban nagyjából hol kell tartania a fejlődésben a gyerekeknek. Ezen belül azonban adott egy mozgástér, amitől az egyéni fejlődési ritmusuk szerint eltérhetnek.
Egészséges csecsemők esetében jellemzőek a növekedési ugrások, amikor a fejlődésük intenzívebb fokozatba kapcsol. Ilyenkor pedig rövid idő alatt jelentős fejlődés következik be, nem kell tehát aggódni, ha átmenetileg egyik vagy másik mozgásban nem követi pontosan az életkor szerinti előírást.
Az első 2 hónap
A mozgásfejlődésben a nagymozgások igazán látványosak, vannak azonban az apróbb mozdulatok, amelyeknek szintén fontos szerepük van. Ilyen például az ökölbe szorított kéztartás, mely nagyjából 2 hónapos korig teljesen természetes a csecsemőknél. A babák eben az életkorban a karjaikat általában behajlítva tartják. Hason és háton is fekszenek, fejüket forgatják és 6 hetes koruk körül kicsit már fel is tudják emelni.
Ajánlott játékok 0-2 hónapos csecsemőknek
- A kiságyra helyezett körforgó játékot szívesen nézegetik az ágyban fekvő csöppségek.
- A csörgős, zenélős játékok is felkeltik a figyelmét. Ez lehet kiságyra rögzíthető, vagy a kézre, lábra tehető, puha anyagból készült csörgő játék is.
- Játszószőnyeget is be lehet szerezni már ebben az életkorban, a kiságyra szerelt körforgóhoz hasonlóan szívesen nézegetik a rajta függő játékokat a csecsemők.
Babajátékok 3-4 hónapos korig
A kezeit már nem tartja mindig szorosan ökölben, lazább, nyitottabb kéztartás a jellemző. A feje már nem csuklik hátra, hanem képes megtartani. Hason fekve pedig már az alkarján támaszkodva is tud nézelődni. Szívesen nézegeti a saját kezeit, lábait háton fekve, a kezébe adott tárgyakat megfogja és a szájához próbálja emelni.
Ajánlott játékok 3-4 hónapos csecsemőknek
- A 0-2 hónapos kornál felsorolt játékokkal továbbra is szívesen játszik, ám már nem csak nézegeti, hanem elérni, megfogni is megpróbálja a körforgó vagy a játszószőnyeg játékait.
- Kisebb, kézbe vehető csörgő játékokkal, rágókákkal is bővíthetjük a játékkészletet.
- A játékhoz érdemes habszivacs játszószőnyeget is elhelyezni a gyerekszobában vagy a nappaliban.
- A hordozóra szerelt karikákkal, csörgő spirál játékokkal is szívesen játszik.
Babajátékok 5-6 hónapos korig
Igazán látványos időszakhoz érkeztünk mozgásfejlődés szempontjából. 5 hónapos korára a csecsemő már rendszerint a hátáról az oldalára fordul, de 6 hónapos korában kár már hasról hátra és hátról hasra is fordulhat, az egyéni fejlődés függvényében. Hason fekve már nemcsak az alkarján, hanem a tenyerén támaszkodva is nézelődik, a mellkasát is elemeli. Háton fekve szívesen játszik a lábaival.
Ajánlott játékok 5-6 hónapos csecsemőknek
- A bébi játszószőnyeg már egyre kevésbé érdekes, hiszen szívesebben tölti az idejét hason fekve. Így jobban tanulmányozni tudja a különböző anyagokat, formákat, állatfigurákat. Ebben az életkorban már fokozódik a csecsemő mozgástér szükséglete, napközben egyre több időt tölt például a habszivacs játszószőnyegen.
- Hason fekve itt akár hosszabb ideig is elfoglalja magát. Tegyünk a közelébe különböző játékokat. Szívesen játszik továbbra is csörgő, sípoló, nyomkodható, hangot adó játékokkal, de az első puha babakönyvet is beszerezhetjük.
- A játékokat dobálja, csapkodja, a frissen felfedezett mozdulatokat gyakorolja, így puha és strapabíró játékokat válasszunk!